Baranek – praca plastyczna

Baranek z papierowego pompona to praca, którą z drobną pomocą wykonają już starsze dzieci z przedszkola. Efektowny pompon – tułów baranka – powstaje szybko, a sposób wykonania pozostałych części ciała zależy od umiejętności tworzącego. U mojego baranka najtrudniejsze było uformowanie głowy z gąbki, ale głowa z jaja styropianowego również będzie się prezentowała atrakcyjnie (jak u tego baranka-jagniątka). Efektowną ozdobą będzie też baranek wiszący na nitce, z głową i nogami wyciętymi z papieru. Mój baranek to śnieżnobiały czyścioszek – powstał z materiałów higienicznych, bo akurat miałam je w domu. Przekonajcie się, jakie będą Wasze baranki!

Materiały i wykonanie
Tułów
- 10 chusteczek higienicznych/ kwadraty z bibuły
- Nitka
Chusteczki ułożyłam w równy stos i złożyłam w harmonijkę (około 3 cm). Na środku mocno owinęłam nitką i zawiązałam. Odcięłam na półokrągło rogi na końcach i pociągnęłam cięcie jeszcze głębiej. Następnie rozciągnęłam harmonijkę z obu stron, tak, że powstały dwa wachlarze, których ramiona się zetknęły. (Jeśli ramiona się nie zetkną, trzeba pogłębić nacięcia.) Na końcu rozchyliłam wachlarze w drugą stronę – rozdzieliłam ich warstwy tak, żeby powstał pompon. Użyłam dwuwarstwowych chusteczek higienicznych z pudełka, ale możecie też wykorzystać bibułę. Cały proces wyglądał podobnie, jak na filmie:
Głowa
- Gąbka – moja miała 2-3cm grubości i pochodziła z jakiegoś opakowania,
- Cienka tektura – też z opakowania
- Klej do drewna
- Taśma klejąca
- Płatki kosmetyczne
- Zaokrąglone nożyczki do paznokci
- Wykałaczka do nakładania kleju
Na tekturze naszkicowałam i wycięłam dwa rzuty głowy baranka: z boku i z góry. Jeden z nich przecięłam na pół i przykleiłam taśmą klejącą do drugiego – powstał przestrzenny szkielet z czterema wolnymi przestrzeniami do wypełnienia gąbką.

Kawałki gąbki, wycięte na oko, wklejałam do szkieletu klejem do drewna (klej wiąże powoli i trzeba przytrzymać trochę dłużej). Następnie nożyczkami do paznokci rzeźbiłam w gąbce, trzymając się papierowego szablonu.

Uformowaną głowę okleiłam płatkami kosmetycznymi: kilka płatków rozdzieliłam na 3 warstwy, a do oklejenia użyłam tylko gładkich, zewnętrznych części. (Później okazało się, że nie ma to większego znaczenia, bo od wielokrotnego dotykania gładka powierzchnia płatka się mechaci.) Żeby miejsca łączenia płatków na głowie nie były widoczne, oskubywałam ich krawędzie.

Rogi
- Kawałek gąbki do pakowania owoców (ok. 7 mm grubości)
- Drucik florystyczny na szpulce
Rogi zrobiłam z cienkiej gąbki, jaką zabezpiecza się owoce w transporcie. (Pani ekspedientka ze sklepu spożywczego pozwoliła mi ją sobie wziąć.) Prostokątny kawałek gąbki o wymiarach 10,5 cm na 6,5 cm przecięłam po przekątnej na dwa trójkąty. W najmniejszym kącie każdego trójkąta motałam drut. Następnie, starając się zwijać gąbkę w rulon, owijałam ją drutem dookoła. Zostawiłam centymetrowe kawałki luźnego drutu, żeby umocować rogi na głowie. Przygotowane rulony zawinęłam w ślimaki.
Wskazówki
Użyłam najcieńszego drucika florystycznego, bo taki miałam pod ręką. Jeśli macie możliwość, użyjcie trochę grubszego – rogi będą bardziej podatne na formowanie.
Gąbka długo leżała u mnie na poddaszu i trochę ściemniała od światła słonecznego. Jeśli Wasza gąbka będzie za jasna, spróbujcie ją pomalować.
Przygotowanie głowy

- Igła
- Klej do drewna
- Płatki kosmetyczne
- Długopis, ołówek, paleta różów do policzków itp.
Przygotowanie głowy zaczęłam od zamontowania rogów. Wybrałam dla nich odpowiednie miejsca, w których zrobiłam otwory igłą. Podstawę rogów i luźne kawałki drutu posmarowałam obficie klejem. Drut wsunęłam do otworów i przez dłuższą chwilę przytrzymywałam rogi przy głowie. Kiedy klej wysechł, musiałam poprawić ich kształt. Ciągle się rozwijały, dlatego w miejscach, gdzie stykały się z głową, nałożyłam klej wykałaczką. Na dole z tyłu głowy zrobiłam otwór a następnie wkleiłam do niego koniec patyczka do szaszłyków, żeby móc później zamontować głowę w pomponie.

Miejsca zamocowania rogów zakryłam miękkim puszkiem ze środka płatków kosmetycznych. Czarnym długopisem zaznaczyłam oczy baranka. Dorobiłam uszy i powieki z gładkiej części płatka – przykleiłam je klejem do drewna. Miejsca łączenia i nierówności na pyszczku zamaskowałam puszkiem z płatków. Ołówkiem naszkicowałam nozdrza i poprawiłam oczy a na końcu, pędzelkiem kosmetycznym, nałożyłam na nos i pyszczek trochę różu do policzków.
Nogi
- 2 patyczki do szaszłyków
- Płatki kosmetyczne
- Klej do drewna
- Beżowy cień do powiek
Nogi zrobiłam z ośmiocentymetrowych kawałków patyczków do szaszłyków, owiniętych płatkami kosmetycznymi. Na każdym patyczku nakleiłam kawałek gąbki naśladujący staw kolanowy. Z przodu umieściłam stawy na wysokości 2-2,5cm a z tyłu – o pół centymetra wyżej. Patyczki z gąbką okleiłam płatkami kosmetycznymi. Nogi przykleiłam do pomponu dużą ilością kleju do drewna i usztywniłam drutem, żeby za bardzo nie rozsuwały się na boki. Na końcu, cieniem do powiek zbliżonym kolorem do rogów, zaznaczyłam delikatnie kopytka.

Po zamocowaniu nóg dokleiłam do pompona patyczek z głową.
Wskazówka
Baranek nie stoi stabilnie. Jeśli za bardzo się przewraca, możecie przykleić go do podstawki (np. cienki kawałek drewna ze skrzynki po owocach). Dobrym pomysłem będzie też zamocowanie na brzuchu baranka patyczka do szaszłyków, który później można będzie wbić w gąbkę florystyczną albo w ziemię.







Baranek i pompony z chusteczek podbiły serca moich dzieci. Na pewno nie raz wykorzystamy tą technikę.
Zobacz też
Najłatwiejsza ozdoba wielkanocna!
Wianek z żywymi kwiatami w doniczkach