Doniczki z puszek krok po kroku

Doniczki z puszek

Wpis dedykuję szczególnie właścicielom zwierząt domowych oraz wielbicielom sałatek i sernika z brzoskwiniami. Wy najlepiej zrozumiecie, o czym myślę. Obecnie mam 4 koty, które prawie codziennie zjadają 800-gramową puszkę karmy. Puszki zajmują sporą przestrzeń w moim kuchennym koszu na śmieci i jest mi żal tak po prostu je wyrzucać. Nasza kuchnia jest urządzona w minimalistycznym stylu, więc uznałam, że doniczki z puszek będą pasującym dodatkiem. Wykonanie jest proste – poniżej zobaczycie zdjęcia, dowiecie się jakie farby użyłam i znajdziecie kilka praktycznych wskazówek.

Doniczki z puszek

Materiały i narzędzia

  • puste puszki – najlepiej w większym rozmiarze
  • benzyna ekstrakcyjna + waciki do zmycia kleju
  • farba + pędzel – użyłam uniwersalnej farby akrylowej do drewna i metalu
  • drenaż do doniczek (np. kamienie, kawałki cegieł, keramzyt)

Z czystych i suchych puszek pozrywałam etykiety i zmyłam klej wacikami nasączonymi benzyną ekstrakcyjną. Benzyna świetnie rozpuszcza klej, ale jeśli macie inny rozpuszczalnik, możecie spróbować z nim. Półlitrowa butelka benzyny kosztuje ok. 8-9 zł.

Doniczki z puszek

Oczyszczone z kleju puszki pomalowałam farbą akrylową do drewna i metalu. Farby akrylowe nadają się do malowania różnych powierzchni i jest duża szansa, że później wykorzystacie to, co Wam zostanie. Moja turkusowa farba to produkt OBI – kosztowała 25zł za litrową puszkę (to standardowa cena marketowej emalii akrylowej). Różową farbę kupiłam w Leroy Merlin w półlitrowej pusze za 15 zł. (Podobnymi farbami ponad rok temu pomalowaliśmy meble w pokoju syna i dobrze się trzymają.)

Do zakrycia powierzchni puszek potrzeba było dwóch warstw farby, obie nałożyłam jednego dnia. Malowałam zwykłym pędzlem ze sztywnym włosiem ze sklepu budowlanego, omijając ranty, a farbę, która się tam dostała, zdrapałam po wyschnięciu. Jeśli wolicie bardziej staranne wykonanie, możecie zakleić ranty taśmą malarską.

Wskazówki

  • Zasypujcie korzenie ziemią na głębokość ok. 1 cm od brzegu puszki – wtedy przy podlewaniu woda nie będzie wylewać się puszki.

Do posadzenia wybierzcie małe rośliny, które szybko nie wyrosną z puszek.

Doniczki z puszek

Jestem zadowolona z moich nowych doniczek i mam zamiar zrobić więcej. Biorąc pod uwagę ceny doniczek ceramicznych, przy dwóch kolorach farby samodzielne wykonanie opłaciło się. (Ja przezornie kupiłam 4 kolory, więc jestem na minusie, ale farba mi się przyda.) Dodatkowo, mam doniczki w kolorze, którego nie mogłam znaleźć w sklepach. Teraz zastanawiam się, z czego mogę zrobić większe doniczki.

Doniczki z puszek

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeśli o tym powiesz. Głosy czytelników nadają sens mojej pracy. Mam też jeszcze wiele innych pomysłów – polub mój fanpage lub profil instagramowy, a dostaniesz je świeże.

A może inne doniczki?

Share On Facebook
Share On Pinterest

Może Ci się również spodoba