Jeż z szyszek
Takiego jeża z szyszek teraz możecie zrobić sobie sami. Kolce ma z łusek szyszek sosnowych a futro z jutowego sznurka. Uszy są z tektury a łapki – z gotowej masy papierowej. Wykonanie jeżyka wymaga sporo pracy – przygotowanie i przyklejenie kolców i oklejanie futrem zajmują dużo czasu. Pracę warto rozłożyć sobie na 2-3 wieczory. Zrobienie jeża nie jest trudne i na pewno każdy sobie poradzi!
Materiały i narzędzia
- papier na wypełnienie (np. gazety)
- taśma malarska
- klej na gorąco + pistolet
- klej do drewna
- szyszki sosnowe (kilkanaście)
- sznurek jutowy
- masa papierowa (opakowanie 0,5 kg kupicie już za ok. 6-8 zł)
- farby akrylowe
- ostre nożyczki
- narzędzia do formowania łapek z masy – nożyk do papieru, patyczek do szaszłyków)
- kombinerki
Korpus
Korpus jeża jest wykonany z papieru. Papier mięłam, aż stał się miękki i uformowałam z niego duży kształt przypominający fasolę. Następnie okleiłam go taśmą malarską, żeby papier się nie rozwinął.
Kolce
Kolce jeżyka to z łuski sosnowych szyszek. Łuski wyrywałam kombinerkami i nożyczkami odcinałam niepotrzebne końcówki. Tak przygotowane łuski przyklejałam do korpusu klejem na gorąco.
Wskazówki
- Oklejanie zaczyna się od dołu, a każdy kolejny rząd nachodzi na poprzedni.
- Uważajcie, używając kleju na gorąco. Przyklejając kolce, łatwo poparzyć sobie palce.
- Po oklejaniu wyczyśćcie grzbiet jeża z nitek kleju za pomocą szczoteczki do mycia rąk.
Pyszczek i łapki
Pyszczek i łapki jeża są ulepione z gotowej masy papierowej. Masa łatwo daje się formować i prawie nie zmienia objętości podczas wysychania. Po ulepieniu pyszczek naklejony na korpus przez jedną noc leżał na strychu, żeby wyschnąć. Jeśli zależy Wam, żeby masa wyschła szybciej, możecie włożyć ją do piekarnika nastawionego na 50°C i termoobieg.
Wskazówki
- Jeśli masa papierowa jest twarda i wyschnięta, wyrabiajcie ją w dłoniach, dodając niewielką ilość wody.
- Jeśli pyszczek albo palce Waszego jeżyka odpadają, przyklejcie je klejem do drewna, gdy będą suche.
Przyklejanie sierści
Sierść jeżyka jest zrobiona z jutowego sznurka. Korpus smaruje się klejem do drewna na niewielkich fragmentach, przykłada rozpleciony sznurek i odcina ostrymi nożyczkami ok. 5 mm kawałki.
Wskazówka
Oklejanie zacznijcie od brzegów brzucha i głowy. Naklejajcie warstwy sznurka tak, żeby nachodziły na siebie. Oklejajcie dookoła ku środkowi, tak, żeby skończyć na pyszczku.
Łapki jeżyka są przyklejone do korpusu klejem na gorąco. Oczy są zrobione z wytłoczek po tabletkach (Jak zrobić oczka do zabawek?) i przyklejone klejem do drewna. Jeżyk jest pomalowany farbami akrylowymi.
Podobał Ci się wpis? Nie? Powiedz mi o tym. Polub mój fanpage lub profil instagramowy. Głosy czytelników nadają sens mojej pracy, a Wy, obserwując profile, dostajecie regularnie nowe pomysły.
Sprawdź koniecznie!
Sowa z szyszki – puszczyk uralski
Rybki welonki z szyszek i folii
Baranek z płatkami jęczmiennymi