Łabędź niemy – praca plastyczna

Łabędź niemy praca plastyczna

Do tej pory u nas w domu na choince wisiały tylko łabędzie dmuchane ze szkła. W tym roku zaszalałam i przygotowałam łabędzie z szyszek. Też kojarzą mi się ze Świętami z dzieciństwa, a trudniej je potłuc niż szklane co dla nas, jako właścicieli kotów, jest nie bez znaczenia.

Łabędzie z szyszek przygotowałam w dwóch wersjach: mniej pracochłonnej z papierową szyją i bardziej pracochłonnej – z szyją z masy papierowej. Szybsza wersja to praca plastyczna już dla przedszkolaków, wersja z masą to robótka dla starszych dzieci i dorosłych. Żadna z nich nie jest trudna, a używając szablonu, nie trzeba mieć szczególnych zdolności plastycznych.

Materiały i narzędzia duża szyszka sosnowa (ja zbieram szyszki u sąsiadów, są trochę większe niż szyszki z lasu) tektura (z opakowania) farby akrylowe papier sniadaniowy do odrysowania szablonu klej do drewna (lub do papieru) klej na gorąco szpilka jako przywieszka + okrągłe kombinerki Dodatkowo ( do wersji z masą papierową) gotowa masa papierowa gruby drut + kombinerki do cięcia klej do drewna kawałek gazety papier ścierny

Materiały i narzędzia

 • duża szyszka sosnowa (ja zbieram szyszki u sąsiadów, są trochę większe niż szyszki z lasu)
 • tektura (z opakowania)
 • farby akrylowe
 • papier śniadaniowy do odrysowania szablonu
 • klej do drewna (lub do papieru)
 • klej na gorąco
 • wygięta szpilka jako przywieszka

Dodatkowo do wersji z masą papierową

 • gotowa masa papierowa
 • gruby drut + kombinerki do cięcia
 • klej do drewna
 • kawałek gazety
 • papier ścierny

Szablon

łabędź niemy łabędź praca plastyczna

Szablonu użyłam w obu wersjach pracy. W Internecie na telefonie wyszukałam zdjęcie łabędzia, żeby się na nim wzorować. Powiększyłam je do odpowiednich rozmiarów i starając się nie dotykać palcami ekranu, przerysowałam kontur na papier śniadaniowy. (Nie jest to wygodny sposób, ale myślę, że samodzielne rysowanie zajęłoby mi więcej czasu.) W ten sposób przygotowałam dwa szablony, które nakleiłam na tekturę i wycięłam. Papierowe szyje łabędzi były gotowe.

Szyje z masy papierowej

Łabędź praca plastyczna łabędź niemy

Żeby szyje łabędzi się nie łamały, umieściłam w środku gruby drut florystyczny. Wyginałam go kombinerkami i sprawdzałam na szablonie, czy ma dobry kształt. Później okleiłam okleiłam go gazetą, używając kleju do drewna (bez tego masa papierowa nie chce się trzymać). Po wyschnięciu kleju lepiłam szyje i głowy. Kiedy masa wyschła, powierzchnię w niektórych miejscach wyrównałam papierem ściernym (miałam tylko gruby papier, Wy możecie zrobić to lepiej.)

Wskazówka

Odłamane kawałki suchej masy papierowej można przykleić klejem do drewna.

łabędź niemy łabędź praca plastyczna

Klejenie i malowanie

łabędź praca plastyczna łabędź niemy

Lepione elementy wyschły wciśnięte na szyszki, ale później szybko się odkleiły. Przykleiłam je ponownie do szyszek klejem na gorąco. Malowanie było najtrudniejszą częścią prac

łabędź niemy łabędź praca plastyczna

łabędź niemy łabędź praca plastyczna

Tak wyglądają prace z wykorzystaniem tektury.

Tak wyglądają prace z wykorzystaniem tektury.

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeśli o tym powiesz. Głosy czytelników nadają sens mojej pracy. Mam też jeszcze wiele innych pomysłów – polub mój fanpage lub profil instagramowy, a dostaniesz je świeże.

Lubisz zwierzaki z szyszek? 

Jeż z szyszek

Puszczyk uralski

Bombka z ptaszkami z szyszek tui

Rybki welonki z szyszek

Sowa pójdźka z szyszek

Mysz zaroślowa

 

Share On Facebook
Share On Pinterest

Może Ci się również spodoba