Łabędź niemy – praca plastyczna
Do tej pory u nas w domu na choince wisiały tylko łabędzie dmuchane ze szkła. W tym roku zaszalałam i przygotowałam łabędzie z szyszek. Też kojarzą mi się ze Świętami z dzieciństwa, a trudniej je potłuc niż szklane co dla nas, jako właścicieli kotów, jest nie bez znaczenia.
Łabędzie z szyszek przygotowałam w dwóch wersjach: mniej pracochłonnej z papierową szyją i bardziej pracochłonnej – z szyją z masy papierowej. Szybsza wersja to praca plastyczna już dla przedszkolaków, wersja z masą to robótka dla starszych dzieci i dorosłych. Żadna z nich nie jest trudna, a używając szablonu, nie trzeba mieć szczególnych zdolności plastycznych.
Materiały i narzędzia
- duża szyszka sosnowa (ja zbieram szyszki u sąsiadów, są trochę większe niż szyszki z lasu)
- tektura (z opakowania)
- farby akrylowe
- papier śniadaniowy do odrysowania szablonu
- klej do drewna (lub do papieru)
- klej na gorąco
- wygięta szpilka jako przywieszka
Dodatkowo do wersji z masą papierową
- gotowa masa papierowa
- gruby drut + kombinerki do cięcia
- klej do drewna
- kawałek gazety
- papier ścierny
Szablon
Szablonu użyłam w obu wersjach pracy. W Internecie na telefonie wyszukałam zdjęcie łabędzia, żeby się na nim wzorować. Powiększyłam je do odpowiednich rozmiarów i starając się nie dotykać palcami ekranu, przerysowałam kontur na papier śniadaniowy. (Nie jest to wygodny sposób, ale myślę, że samodzielne rysowanie zajęłoby mi więcej czasu.) W ten sposób przygotowałam dwa szablony, które nakleiłam na tekturę i wycięłam. Papierowe szyje łabędzi były gotowe.
Szyje z masy papierowej
Żeby szyje łabędzi się nie łamały, umieściłam w środku gruby drut florystyczny. Wyginałam go kombinerkami i sprawdzałam na szablonie, czy ma dobry kształt. Później okleiłam okleiłam go gazetą, używając kleju do drewna (bez tego masa papierowa nie chce się trzymać). Po wyschnięciu kleju lepiłam szyje i głowy. Kiedy masa wyschła, powierzchnię w niektórych miejscach wyrównałam papierem ściernym (miałam tylko gruby papier, Wy możecie zrobić to lepiej.)
Wskazówka
Odłamane kawałki suchej masy papierowej można przykleić klejem do drewna.
Klejenie i malowanie
Lepione elementy wyschły wciśnięte na szyszki, ale później szybko się odkleiły. Przykleiłam je ponownie do szyszek klejem na gorąco. Malowanie było najtrudniejszą częścią prac

Tak wyglądają prace z wykorzystaniem tektury.
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeśli o tym powiesz. Głosy czytelników nadają sens mojej pracy. Mam też jeszcze wiele innych pomysłów – polub mój fanpage lub profil instagramowy, a dostaniesz je świeże.
Lubisz zwierzaki z szyszek?
Bombka z ptaszkami z szyszek tui