Łódka – praca plastyczna

Łódka praca plastyczna

Łódka z pudełka po śledziach to pomysł na pracę plastyczną i ozdobę w wakacyjnym klimacie. Żaglówka pomoże Wam stworzyć marynarski klimat we wnętrzu i będzie się dobrze prezentowała nie tylko w pokoju dziecięcym. Moja łódka ma żagle z tkaniny a poszczególne elementy łączyłam klejem na gorąco. Młodsze dzieci mogą wykonać pracę, robiąc żagle z papieru i używając plasteliny.

Łódka praca plastyczna

Materiały i narzędzia

  • pojemnik po śledziach w kształcie łódki
  • farba akrylowa
  • patyczki do szaszłyków
  • klej na gorąco + pistolet (lub plastelina)
  • tkanina – u mnie kawałki przetartego prześcieradła i poplamionej tuniki (w innej wersji papier)
  • kawałki kordonka lub inny cienki sznurek

Wykonanie łódki zaczęłam od pomalowania pojemnika po śledziach. Żeby zakryć nadrukowane etykiety, potrzeba było kilku warstw farby, schnących po kilkanaście minut.

Wskazówka

Nie warto kupować najtańszych farb akrylowych. Do pomalowania łódki użyłam farby Amsterdam. Tubkę 120 ml można kupić za 16 zł i do drobnych prac plastycznych starcza mi na bardzo długo. Używam jeszcze farb Marie’s i Happy Color z supermarketu. Trudno mi porównać ich krycie, ale wszystkie nadają się do prac plastycznych. Kupiłam też przez Allegro farby akrylowe w białych metalowych tubkach ( na zdjęciu powyżej), bez nazwy firmy i z nich nie korzystam. Bardzo słabo kryją, rozwarstwiają się podczas malowania i są w nich grudki. (Tymi farbami pomalowałam świnkę. Wcześniej pomalowałam ją na biało, żeby zakryć druk gazety, bo tamtymi farbami na pewno by się to nie udało.)

Łódka praca plastyczna

Pomysł

Jeśli będę robiła kolejną żaglówkę, spróbuję zmyć druk z pojemnika zmywaczem do paznokci, żeby nie był widoczny w środku łódki. Nie zamalowałam go od wewnątrz, bo skończyła mi się farba.

Kiedy dno łódki było pomalowane, z patyczków do szaszłyków zrobiłam maszt. Dwa kawałki patyczków skleiłam klejem na gorąco. (Kropelka nie trzyma – próbowałam.) Gotowy maszt położyłam na wyprasowanym kawałku prześcieradła i, podglądając zdjęcie żaglówki, ustaliłam jakiej wielkości ma być żagiel. Wycięłam go z około centymetrowym marginesem, żeby 2 razy zawinąć ucięty brzeg tkaniny. Zawinięty brzeg zaprasowałam, skleiłam i znowu zaprasowałam, żeby żagiel nie był zbyt gruby. Gotowy żagiel umocowałam na maszcie, a maszt na dnie łódki.

Łódka praca plastyczna

Łódka praca plastyczna

Tak samo postąpiłam z mniejszym żaglem, wklejając w odpowiednich miejscach kawałki kordonka. Kiedy był gotowy, umocowałam  go na miejscu.

Łódka praca plastyczna

Fale wycięłam z piankowych osłonek, w które przyszły zapakowane nogi naszych kuchennych krzeseł. W wolnym pokoju na poddaszu zbieram różne śmieci, które, jak widać, czasami się przydają, ale już prawie kwalifikują mnie na terapię dla chorobliwych zbieraczy. Moje dzieci lubią tam buszować i robić pobojowisko. Dzisiaj robiłam deser i zostało mi kilka kubków po śmietanie. Moje młodsze dziecko, lat 5, powiedziało, żeby umyć te kubeczki, bo jemu się przydadzą. Nie wiem, czy być dumną z jego kreatywności,czy się martwić.

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeśli o tym powiesz. Głosy czytelników nadają sens mojej pracy. Mam też jeszcze wiele innych pomysłów – polub mój fanpage lub profil instagramowy, a dostaniesz je świeże.

Do łódki koniecznie potrzebujecie rybek!

 

Share On Facebook
Share On Pinterest

Może Ci się również spodoba