Praca plastyczna sowa w bombce

Bombka 3d sowa praca plastyczna

Bombka 3d z sową to świetna praca plastyczna na jesienne i zimowe okazje! Maleńką sowę z powodzeniem wykorzystacie do udekorowania prezentu, wieńca czy stroika, albo jako samodzielną ozdobę choinkową. Ja swoją umieściłam w bombce bo wygląda bardziej okazale, a bombkę dodatkowo udekorowałam kokardami z rafii. W takim wydaniu dobrze prezentuje się jako dekoracja pomieszczenia albo drobny upominek.

Bombki kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia, ta posiada jesienny smaczek w postaci kolorowych liści. Liście mają autentyczne barwy jesieni, bo zostały wcięte z prawdziwych liści. Są luzem wrzucone do środka i kiedy zmienia się położenie bombki, rozsypują się po całym wnętrzu. Ich kolory fajnie ożywiają całość. Możecie też wyciąć je z bibuły albo innego papieru, ale jeśli zależy Wam na prawdziwych, na pewno jeszcze je znajdziecie. Do dzieła!

Bombka 3d sowa materiały

Materiały i narzędzia

Sowa

 • mała szyszka na tułów (rozejrzyjcie się po okolicy, na pewno ktoś z sąsiadów ma w ogrodzie świerk kaukaski)
 • drewniany koralik na głowę ok. 12 mm średnicy (jeśli nie macie koralika, możecie zrobić głowę np. z pękatego żołędzia)
 • łupiny orzecha pistacji na skrzydła
 • sznurek jutowy na oprawę oczu (charakterystyczne koła) i pędzelki na głowie
 • 2 żółte koraliki na oczy (jeśli nie macie koralików, oczy możecie namalować)
 • końcówka wykałaczki (albo ostrugany patyczek) na dziób

Ponadto: farby akrylowe + wykałaczka do ich nakładania, klej do drewna (np. Magic, Vikol), patyczek do posadzenia sowy – u mnie gałązka olchy z szyszkami

Liście

 • kolorowe liście z drzew – im bardziej sztywne, tym lepiej
 • ozdobny dziurkacz

Dodatkowo

 • bombka akrylowa  o śr. 8 cm

Opakowanie 5 bombek ze srebrnymi nakrętkami kupiłam za 10 zł. Jeśli macie mało cierpliwości albo z bombek będą korzystać dzieci, wybierzcie te bez nakrętek, z małym oczkiem do zawieszenia (jak tutaj.) Moje bombki z nakrętkami są gorzej wykonane i ich złożenie jest trudniejsze.

 • klej na gorąco + pistolet

Klej na gorąco jest potrzebny do umocowania gałązki w bombce. Jeśli chcecie zrobić samą sowę albo tylko posadzić ją na gałęzi, wystarczy klej do drewna.

 • rafia

Rafię przywiązałam jako dodatkową ozdobę dopiero podczas robienia zdjęć. Kłębek rafii kupicie za kilka złotych w sklepach budowlanych (dział z roślinami.)

Wykonanie

Sowa

Do szyszki na kleju do drewna przykleiłam skrzydła z łupin pistacji. Ściskałam je w palcach dłuższą chwilę a później postawiłam wszystko na stojaku z rolki taśmy, żeby klej związał (kilka minut). Tak samo postąpiłam z głową.

Ze sznurka jutowego zrobiłam twarz sowy: odcinałam krótkie kawałki, moczyłam je w kleju i formowałam koła wokół oczu.

Dwa dłuższe pęczki włókien (2 cm) przykleiłam w kształcie litery „V” z wierzchołkiem na środku twarzy i końcówkami wystającymi poza głowę- tak powstały brwi i pędzelki. Poniżej wierzchołka „V” umieściłam jeszcze drobny, krótki pęczek włókien, imitujący pióra pod dziobem.

Sowa jest maleńka i trudno wykonać szczegóły, ale wzorowałam się na puchaczu zwyczajnym Bubo bubo, którego łacińska nazwa mnie urzekła.

Puchacz otrzymał dziób z końcówki wykałaczki i oczy z żółtych koralików. (Na tym etapie bardziej przypominał włochatą ćmę.) Wypełniłam otwory koralików czarną farbą, pomalowałam dziób i końcówki pędzelków, żeby łatwiej było wyobrazić sobie sowę i dążyć do pożądanego efektu. Domalowałam białe elementy twarzy i pokryłam głowę i skrzydła czarnymi cętkami. Dołożyłam cętki białe i ochrowe, ale efekt nadal nie był zadowalający. Kiedy ptak wysechł, tak samo nałożyłam jeszcze brązową farbę zbliżoną kolorem do szyszki i to był strzał w dziesiątkę! Mocne kolory zostały stonowane a całość fajnie się zgrała. Do nakładania farb używałam wykałaczki, ale jak najbardziej można też użyć małego pędzla.

Jesienne liście z liści

Liście

Liście wycięłam ozdobnym dziurkaczem z prawdziwych liści. Im bardziej są one sztywne, tym łatwiej idzie. Część udało mi się wyciąć wzdłuż nerwów – kiedy przyjrzycie się szczegółom, efekt jest bardzo fajny.

Osadzenie gałązki

Umocowanie gałązki w bombce to najtrudniejsza część pracy. Wyznaczone miejsce delikatnie zaznaczyłam flamastrem na zewnętrznej stronie bombki a następnie zamoczyłam końcówkę gałązki w kleju i przytrzymałam w wyznaczonym punkcie. Żeby siedzisko było stabilne, przykleiłam je również od strony szyszek. Do zamocowania sowy też użyłam kleju na gorąco.

Bombkę złożyłam a przez górny otwór wsypałam jesienne liście. Kokardy z rafii dodałam podczas robienia zdjęć. Dopiero one nadały bombce ostatecznego, ozdobnego charakteru.

Sowa praca plastyczna
Sowa praca plastyczna
Sowa praca plastyczna

Bardzo lubię ozdoby z motywem zwierząt i wykonane z naturalnych materiałów. Wprowadzają magiczny nastrój już jesienią i pasują do każdej świątecznej choinki. Maleńką sowę wykonacie w jeden wieczór. Bombka i kokardy dodadzą jej eleganckiego wyglądu, nie odbierając rustykalnego uroku.

Chcesz więcej ptaszków? Już się robi!

Ptaszki z szyszek tui i ziarenek kolendry w bombce

Puszczyk z dalekiego Uralu – sowa z szyszki

Poważna sowa z szyszek – pójdźka

Łabędź niemy – zdjęcia przemówią za niego!

Paw indyjski – najbardziej kolorowe szyszki na blogu

Share On Facebook
Share On Pinterest

Może Ci się również spodoba