Rysowanie czekoladą – tort urodzinowy z motywem

Rysowanie czekoladą tort urodzinowy

Pokażę Wam najprostszy sposób, jak narysować dowolny motyw na torcie. Jeśli tak jak ja, nie potraficie odwzorować proporcji pierwszą narysowaną kreską i nie macie wprawy w posługiwaniu się rękawem cukierniczym, to sposób z szablonem i czekoladą jest dla Was. Sami zdecydujecie, ile czasu poświęcicie na rysowanie i jak szczegółowy będzie rysunek. Wszystkie potrzebne materiały kupicie w najbliższym sklepie i nie wydacie na nie dużo pieniędzy. Kilka razy korzystałam z tego sposobu na dzień przed imprezą. Wam polecam przygotować szablon wcześniej.

Materiały i narzędzia

 • papier – używam śniadaniowego, ale papier do pieczenia byłby trwalszy
 • ołówek + gumka
 • nożyczki
 • ciemna czekolada – (wystarczą 2-3 kostki)
 • ewentualnie barwniki spożywcze + masa (np. Biała czekolada)

Postępowanie jest proste: rysujemy szablon na papierze, wycinamy, układamy na torcie i odrysowujemy wykałaczką. Na linie nakładamy roztopioną czekoladę. Nie umiecie rysować? Z tym tutkiem będzie Wam dużo łatwiej.

Przygotowanie szablonu

Narysowanie papierowego szablonu to najbardziej pracochłonny etap.

 • Zanim zaczniecie rysować szablon, odrysujcie na kartce obwód tortownicy. Dzięki temu łatwiej zobaczycie, jak duży powinien być motyw i jak ewentualnie rozmieścić napisy. (Zwróćcie uwagę, że po nałożeniu polewy i ozdób średnica tortu jest większa.
 •  Świetną inspiracją są kolorowanki. Rysunek nie musi być wierną kopią – ważne jest zachowanie kształtu linii i proporcji.

  Smok kolorowanka

  Kolorowanka ze smokiem – linie o jednakowej grubości łatwo odrysować wykałaczką. Smoka widzimy z boku – z tej pozycji łatwiej go narysować, niż ustawionego pod kątem.

 • Podzielcie rysunek na kwadraty, jeśli macie kłopot z zachowaniem proporcji. Będzie Wam łatwiej przerysowywać zawartość mniejszych pól.
 • Planując szczegóły motywu, weźcie pod uwagę, jak grubą kreskę jesteście w stanie narysować wykałaczką.
 • Patrzcie na swój rysunek z dystansu: odwracajcie wzrok, oglądajcie go z odległości, spoglądajcie zza rzęs, róbcie krótkie przerwy. Kiedy wytniecie gotowy motyw, spójrzcie na niego od tyłu. Tak ocenicie, czy ma właściwy kształt.

Odrysowanie szablonu

Kiedy tort jest gotowy, ułóżcie szablon na powierzchni polewy (lub masy) i delikatnie obrysujcie kontur wykałaczką. Później, stopniowo rozcinając szablon, po kolei odrysujcie mniejsze części.

Rysowanie czekoladą na torcie urodzinowym

Po odrysowaniu konturów na torcie widać zadrapania, ale nie rzucają się w oczy.

Wskazówka

Łatwiej pracować, kiedy papier nie przykleja się do powierzchni i nie brudzi. Do rysowania dobrze nadają się zastygające, sprężyste masy. Jeśli używacie kremu na bazie masła, schłódźcie tort przed rysowaniem.

Smok był narysowany na masie z bitej śmietany i galaretki. Próbowałam też z kremem budyniowym i ubitą śmietanką kokosową. Udawało się, ale pierwszej masie zdecydowanie najłatwiej.)

Rysowanie czekoladą tort urodzinowy z motywem smoka

Ten tort ozdabiałam w dniu urodzin z szablonu przygotowanego poprzedniego wieczoru. Smok miał pozostać biały, ale zostało czasu i pokolorowałam go.

Kontury smoka wypełniłam zabarwioną białą czekoladą. Użyłam malinowego barwnika w tubce (ze sklepu) i kurkumy. Wy kupcie gotowy żółty barwnik. Smak kurkumy był mocny i nie pasował do tortu. Nikt nie zjadł resztek czekolady. Malowałam pędzlem – łopatą z wykałaczki z rozgniecioną końcówką.

Wskazówka

Jeśli tort ma być szybko podany, można malować barwnikiem prosto z tubki albo rozpuszczonym w wodzie. W ten sposób bez obaw maluję figurki. Masa jest mokra i barwnik po pewnym czasie rozpłynie się poza kontury rysunku.

Rysowanie czekoladą tort urodzinowy smok

Tort urodzinowy ze smokiem

Wiem, że w tutku powinno być więcej zdjęć. Tort zrobiłam, zanim powstało Samarobie.pl.

Proszę, dajcie znać w komentarzach, czy instrukcja Was nie nudzi i czy jest pomocna. Polubcie mój fanpage @samarobie lub profil na Instagramie. Wy będziecie dostawać nowe pomysły a ja będę wiedziała, że to, co robię podoba się Wam i ma sens.

Lubicie ładne słodycze. Mam dla Was jeszcze to:

Ciastka formowane rękami (misie i inne)

Lukrowe oczka do słodyczy („ciastka głowy” – mój syn)

Żurawinowe wzory na piernikach

Duże pierniki z łatwymi ozdobami

 

 

Share On Facebook
Share On Pinterest

Może Ci się również spodoba