Wianek z gałązek wierzby
z żywymi kwiatami

Żywe kwiaty w doniczkach na wianku z gałązek wierzby

Wianek z gałązek ozdobiony kwiatami w doniczkach zobaczyłam na okładce książki, ale kiedy obejrzałam ją
w domu, okazało się, że kwiaty są sztuczne. Do zrobienia mojego wianka użyłam żywych wiosennych kwiatów, które są teraz dostępne w każdym większym sklepie. Taki wianek codziennie wygląda inaczej i pięknie pachnie.
Zobaczcie, krok po kroku, jak go zrobiłam.

Materiały:

 • świeże gałązki – u mnie wierzbowe
 • 6 małych doniczek
 • rośliny – hiacynty, bratki, stokrotki, mech*
 • ozdoby – wstążki, figurki
 • klej na gorąco + pistolet
 • ziemia z ogródka

*Wiele gatunków mchu w Polsce jest chronionych. Zanim zerwiecie mech, upewnijcie się, że wolno to robić.

Materiały do zrobienia wianka z gałązek wierzby

Doniczki

Do stroiku użyłam lekkich, plastykowych doniczek (7,5 cm wysokości i ok. 9-10 cm średnicy). Przypominają doniczki ceramiczne, ale nie są tak ciężkie. Ich masa nie może być duża, bo są mocowane na kleju, który musi utrzymać jeszcze ciężar mokrej ziemi. Moje doniczki kosztowały 2,50 zł za sztukę.

Rośliny

Kupiłam rośliny, które miały nierozwinięte pąki kwiatowe. Roślinom w czasie kwitnienia może zaszkodzić przesadzanie. Kwiaty które są na roślinie kiedy jest przesadzana, przeważnie szybko więdną. Wybierając hiacynty, nie wiedziałam, jaki będą miały kolor. Z białej cebuli wyrosły białe kwiaty, a z cebul fioletowych
– fioletowe i różowe.

Gałązki

Wianek zrobiłam z gałązek wierzby, bo takie drzewo rośnie obok mojego domu. Gałązki wierzbowe są kruche – jeśli wolicie bardziej giętkie, spróbujcie gałązek brzozy. Zużyłam bardzo dużo gałązek – ilość, którą widzicie na zdjęciu to połowa. Wianek musi być mocny, żeby nie wygiął się i nie rozerwał pod ciężarem doniczek.

Ozdoby

Żywe kwiaty nie zawsze kwitną równocześnie
i codziennie wyglądają inaczej, dlatego do stroika przygotowałam dodatkowe ozdoby.
Można je łatwo wyjąć i założyć w razie potrzeby. Jajko i baranek sa z zimnej porcelany. Jak zrobić takie ozdoby pokażę Wam niedługo
w kolejnym wpisie.

Wykonanie stroika zaczęłam od uplecenia wianka.

Jak upleść wianek z gałązek wierzbowych – krok po kroku

Wianek z gałązek wierzby bez ozdób bez

 1. Wzięłam grubą wiązkę gałązek i rozłożyłam ją wzdłuż tak, żeby końce nie znajdowały się w jednym miejscu. (Była dłuższa niż cały wianek.)
 2. Cienką gałązką oplotłam szeroko wiązkę
  na długim odcinku.
  Po opleceniu zawinęłam końcówki gałązki pomiędzy patyki, żeby splot się nie rozwinął. Tak samo postąpiłam z drugą gałązką.
 3. Zwinęłam gałązki w koło i przymierzając doniczki, ustaliłam odpowiednią średnicę wianka (średnica zewnętrzna to u mnie 44 cm).
 4. Porównanie średnicy wianka ze średnicą doniczki

 5. Końce wiązki połączyłam owijając cienką gałązką. (Jeśli to jest trudne, można użyć drutu albo sznurka.)
 6. Wzięłam kolejną wiązkę gałązek, podobnej wielkości jak poprzednia, i tak samo rozłożyłam ją wzdłuż. Przyłożyłam do wianka, (środek znajdował się w miejscu łączenia) i przymocowałam, owijając kilkoma gałązkami. Wianek był prawie gotowy.
 7. W miejscach, gdzie konstrukcja była słaba albo niesymetryczna, dodawałam jeszcze pojedyncze patyki. Na końcu pozaginałam albo poobcinałam wystające końcówki.

Uwaga!

Świeże gałązki wierzby mogą pobrudzić ścianę brązowym sokiem. Wianek można bezpiecznie powiesić dopiero po kilku dniach!

Mocowanie doniczek

Puste doniczki przykleiłam do gałązek klejem
na gorąco.
Do zamocowanym doniczek przełożyłam delikatnie kwiaty, uzupełniłam ziemię i podlałam. Widoczną ziemię wokół cebul pokryłam mchem. Gotowy wianek,
po podlaniu kwiatów, waży nieco ponad 2 kg.

Wioseny wieniecgałązek wierzby

Wiosenny wienie wierzbowy - widok z góry

Porady

 • Ziemi w doniczkach jest mało i dlatego szybko wysycha. Wianek montujcie w taki sposób, żeby można było go łatwo przechylić do podlewania.
 • Napełniając doniczki ziemią, zostawicie kilka milimetrów odstępu od brzegu. Tak łatwiej będzie podlewać rośliby.
 • Do podlewania wygodnie jest używać butelki
  po soku
  z dzióbkiem.

Wieniec wiosenny - ozdoby wielkanocne

Share On Facebook
Share On Google Plus
Share On Pinterest

Może Ci się również spodoba

 • Wspaniała, wiosenna dekoracja. Zawsze obawiałam się wykonywać wianki z żywymi kwiatami ze względu na ich nietrwałość, ale w tej wersji nie ma się o co martwić.

  • Mnie też od razu pomysł się spodobał.? W tej książce, która jest na zdjęciu (Ed Smith „Stroiki wiankowe na różne okazje”) był jeszcze wianek z mokrej gąbki pokrytej mchem, z zamocowanym kwitnącym żonkilem, bez doniczki i ziemi. Chyba był przyklejony za cebulę, bo korzenie zwisały swobodnie. Nie odważyłam się go zrobić. ?

 • Urszula

  w końcu dowiedziałam się, jak samodzielnie zrobić wianek z gałązek!

 • Ręczne robótki to coś dla mnie 🙂 Jeszcze wianka nie robiłam. Dzięki Tobie wiem od czego zacząć!

 • Kasia Gaweł

  piękny 🙂 dla mnie najważniejsze jest że nie zapominasz o żadnym szczególe który wychodzi „w praniu” – czyli np. że gałązki mogą brudzić, warto czasem wiedzieć niż się zdziwić.
  Czekam niecierpliwie na tutorial do zimnej porcelany bo jakoś mnie jeszcze nie naszło na wykonanie masy choć pomysł na świąteczne ozdoby już mam.

  • Dziękuję Kasia ?? Ja robiłam zimną porcelanę tak: po 150 ml kleju do drewna (Axton z Leroy) i mąki ziemniaczanej + po łyżce soku z cytryny i oliwki. 🙂 Mieszasz i jest gotowa, chociaż podobno podgrzewane masy dłużej pozostają miękkie. Ta nie jest najlepsza do zabawy, bo szybko wysycha, ale do prac plastycznych super. Lepi się dużo łatwiej niż masy solnej i z papierowej ze sklepu. Mam już gotowy post, ale chciałabym zrobić ładne zdjęcia i czekam aż pogoda się poprawi.

 • Super dzieciaczki

  Mi osobiście bardziej podoba się ten wieniec kwiatowy 🙂

  • Ja nie potrafię obiektywnie ocenić. Tamten był bardziej user-friendly, w tym lubię to, że rośliny są żywe i pachną. 🙂 Przy tamtym dużo łatwiej było zrobić dobre zdjęcia.

 • follow creativity now

  Kreatywnie:) fajny pomysł, super wykonanie. Co prawda nie w moim stylu, ale pięknie się prezentuje, a przecież to jest najważniejsze. Gratuluję pomysłowości:D

 • Bardzo fajny pomysł. Mam takie wrażenie spontaniczności i radości, gdy na niego patrzę 🙂

  • Dziękuję 🙂 Fajnie jest trafić na inną miłośniczkę roślin. Pozdrawiam. 🙂

 • naczytane.blogspot.com

  Moja mama takie robi 🙂 piękne są 🙂