Wianek z gałązek wierzby
z żywymi kwiatami
Wianek z gałązek ozdobiony kwiatami w doniczkach zobaczyłam na okładce książki, ale kiedy obejrzałam ją
w domu, okazało się, że kwiaty są sztuczne. Do zrobienia mojego wianka użyłam żywych wiosennych kwiatów, które są teraz dostępne w każdym większym sklepie. Taki wianek codziennie wygląda inaczej i pięknie pachnie.
Zobaczcie, krok po kroku, jak go zrobiłam.
Materiały:
- świeże gałązki – u mnie wierzbowe
- 6 małych doniczek
- rośliny – hiacynty, bratki, stokrotki, mech*
- ozdoby – wstążki, figurki
- klej na gorąco + pistolet
- ziemia z ogródka
*Wiele gatunków mchu w Polsce jest chronionych. Zanim zerwiecie mech, upewnijcie się, że wolno to robić.
Doniczki
Do stroiku użyłam lekkich, plastykowych doniczek (7,5 cm wysokości i ok. 9-10 cm średnicy). Przypominają doniczki ceramiczne, ale nie są tak ciężkie. Ich masa nie może być duża, bo są mocowane na kleju, który musi utrzymać jeszcze ciężar mokrej ziemi. Moje doniczki kosztowały 2,50 zł za sztukę.
Rośliny
Kupiłam rośliny, które miały nierozwinięte pąki kwiatowe. Roślinom w czasie kwitnienia może zaszkodzić przesadzanie. Kwiaty które są na roślinie kiedy jest przesadzana, przeważnie szybko więdną. Wybierając hiacynty, nie wiedziałam, jaki będą miały kolor. Z białej cebuli wyrosły białe kwiaty, a z cebul fioletowych
– fioletowe i różowe.
Gałązki
Wianek zrobiłam z gałązek wierzby, bo takie drzewo rośnie obok mojego domu. Gałązki wierzbowe są kruche – jeśli wolicie bardziej giętkie, spróbujcie gałązek brzozy. Zużyłam bardzo dużo gałązek – ilość, którą widzicie na zdjęciu to połowa. Wianek musi być mocny, żeby nie wygiął się i nie rozerwał pod ciężarem doniczek.
Ozdoby
Żywe kwiaty nie zawsze kwitną równocześnie
i codziennie wyglądają inaczej, dlatego do stroika przygotowałam dodatkowe ozdoby. Można je łatwo wyjąć i założyć w razie potrzeby. Jajko i baranek sa z zimnej porcelany. Jak zrobić takie ozdoby pokażę Wam niedługo
w kolejnym wpisie.
Wykonanie stroika zaczęłam od uplecenia wianka.
Jak upleść wianek z gałązek wierzbowych – krok po kroku
- Wzięłam grubą wiązkę gałązek i rozłożyłam ją wzdłuż tak, żeby końce nie znajdowały się w jednym miejscu. (Była dłuższa niż cały wianek.)
- Cienką gałązką oplotłam szeroko wiązkę
na długim odcinku. Po opleceniu zawinęłam końcówki gałązki pomiędzy patyki, żeby splot się nie rozwinął. Tak samo postąpiłam z drugą gałązką. - Zwinęłam gałązki w koło i przymierzając doniczki, ustaliłam odpowiednią średnicę wianka (średnica zewnętrzna to u mnie 44 cm).
- Końce wiązki połączyłam owijając cienką gałązką. (Jeśli to jest trudne, można użyć drutu albo sznurka.)
- Wzięłam kolejną wiązkę gałązek, podobnej wielkości jak poprzednia, i tak samo rozłożyłam ją wzdłuż. Przyłożyłam do wianka, (środek znajdował się w miejscu łączenia) i przymocowałam, owijając kilkoma gałązkami. Wianek był prawie gotowy.
- W miejscach, gdzie konstrukcja była słaba albo niesymetryczna, dodawałam jeszcze pojedyncze patyki. Na końcu pozaginałam albo poobcinałam wystające końcówki.
Uwaga!
Świeże gałązki wierzby mogą pobrudzić ścianę brązowym sokiem. Wianek można bezpiecznie powiesić dopiero po kilku dniach!
Mocowanie doniczek
Puste doniczki przykleiłam do gałązek klejem
na gorąco. Do zamocowanym doniczek przełożyłam delikatnie kwiaty, uzupełniłam ziemię i podlałam. Widoczną ziemię wokół cebul pokryłam mchem. Gotowy wianek,
po podlaniu kwiatów, waży nieco ponad 2 kg.
Porady
- Ziemi w doniczkach jest mało i dlatego szybko wysycha. Wianek montujcie w taki sposób, żeby można było go łatwo przechylić do podlewania.
- Napełniając doniczki ziemią, zostawicie kilka milimetrów odstępu od brzegu. Tak łatwiej będzie podlewać rośliby.
- Do podlewania wygodnie jest używać butelki
po soku z dzióbkiem.