Zwierzęta z szyszek – ryby welonki

zwierzęta_z_szyszek_cone_animal_craft

Robienie zwierząt z szyszek wymaga wysiłku wyobraźni, ale z takiej pracy mogą powstać ciekawe zabawki. Szyszki świerka ozdobnego są niewielkich rozmiarów i posiadają łuski – świetnie nadają się, żeby robić z nich rybki. Świerk ozdobny spotkacie w ogródkach – ja zbieram szyszki na chodniku niedaleko mojego domu. Pakowane szyszki można kupić w hurtowniach z artykułami ozdobnymi, ale na pewno natkniecie się na świerk ozdobny w swojej okolicy.

Zwierzęta_z_szyszek_materiały

Materiały i narzędzia

 • szyszki świerka ozdobnego
 • masa papierowa* (opakowanie 500g powinno kosztować mniej niż 10 zł)
 • cienki worek foliowy
 • małe plastikowe koraliki
 • klej do drewna
 • farby akrylowe
 • ewentualnie złota albo perłowa farba (do łusek)
 • wykałaczki do nanoszenia kleju

*Póki co, polecam Wam kupno gotowej masy papierowej. Jeśli znacie przepis, który można wykonać w domowych warunkach, to proszę, podzielcie się. 🙂

Wykonanie rybki zaczynam od ogona. Szyszka z foliowym ogonem od razu zaczyna przypominać welonkę i łatwiej ją malować.

Ryba_z_szyszki_ogon

Ogon

Ogon formuje się z kawałka foliowej torby. Żeby nie był zbyt wiotki, wycina się go ze złożonego na pół i sklejonego kawałka folii.

Wskazówki

 • Warstwy folii nie muszą być sklejone na całej powierzchni. Ważne, żeby ogon był sztywny na środku i w miejscu, gdzie styka się z szyszką.
 • Nie rysujcie kształtu ogona – wytnijcie go zapasem folii i uformujcie po przyklejeniu. Usuwanie śladów długopisu byłoby pracochłonne.
 • Rozciągnijcie brzegi ogona – dzięki temu będą pofałdowane i bardziej podobne do ogona żywej ryby.

Podobnie jak ogon uformujcie wszystkie płetwy.

Zwierzęta_z_szyszek_Cone_animal_crafts

Głowa

Głowę ryby lepi się z masy papierowej i przykleja do tułowia. Masa jest łatwa w obróbce i tylko nieznacznie zmienia rozmiar podczas wysychania. Jeśli trudno Wam wyrabiać masę, zwilżcie ją wodą – wtedy na pewno będzie Wam łatwiej.

Malowanie

Ryby malowałam farbami akrylowymi. Farba całkowicie zakryła białą folię po nałożeniu pierwszej warstwy. Na szyszki nałożyłam 3 warstwy, każdą po wyschnięciu poprzedniej. Miejsc, gdzie skóra ryb miała być biała, w większości nie malowałam. Kiedy wszystko wyschło, łuski przetarłam perłowym, złotym lakierem.

Zwierzęta_z_szyszek_malowanie

Wskazówki

 • Jeśli podczas pracy uszkodzicie szyszkę, doklejcie jej łuski z innej szyszki przy pomocy wykałaczki.
 • Do pozłocenia łusek żyłam lakieru Złotol – opakowanie 50 ml kupiłam w markecie budowlanym za około 10 zł. (Takim lakierem maluje się napisy na nagrobkach.) Wy, jeśli macie możliwość, użyjcie farby w jaśniejszym odcieniu.

Oczy

Oczy ryb zrobiłam z małych, plastikowych koralików w żółtym kolorze. Przykleiłam je do głów klejem do drewna a następnie otwór każdego koralika wypełniłam czarną farbą akrylową.

Gotowe ryby nakleiłam na patyczki do szaszłyków.

Welon_ryba_cone_fish

Ryba_z_szyszki_cone_fish

Welonki_ryby

Podobał Ci się wpis? Nie? Powiedz mi o tym. Polub mój fanpage lub profil instagramowy. Głosy czytelników nadają sens mojej pracy, a Wy, obserwując profile, dostajecie regularnie nowe pomysły.

Inne zwierzęta do zrobienia od zaraz

Sowa z szyszki – puszczyk uralski

Mysz zaroślowa

Baranek z płatkami jęczmiennymi

Lew z bombki i butelki po syropie

Lew z dużymi brokatowymi oczami

 

 

 

 

Share On Facebook
Share On Pinterest

Może Ci się również spodoba