Ozdoby z orzechów włoskich – skrzaty na choinkę

Ozdoby z orzechów włoskich

Ozdoby z orzechów włoskich wnoszą do domu rustykalny, jesienny urok. Z lekkich skorupek można wyczarować bogate dekoracje albo urocze drobiazgi. W tym wpisie pokażę Wam, jak zrobić skrzaty na choinkę. Na jednego skrzata jest potrzebny jeden orzech, więc nawet mała ilość wystarczy, żeby przygotować komplet ozdób na nieduże bożonarodzeniowe drzewko. Zrobienie skrzata nie trwa długo i jest łatwe. Nadaje się w sam raz na chwilę wieczornego relaksu. Skrzaty są lekkie, bez obaw można wykorzystać je jako wiszące dekoracje, ale też stoją pewnie na stopach. Stworzą Wam duże pole do popisu.

Materiały

  • Orzechy włoskie –  podstawa ciała skrzatów
  • Stare skarpetki– materiał na czapki
  • Łupiny pistacji – stopy
  • Pakuły albo sznurek jutowy – włosy
  • Wyciory do fajki (drucik kreatywny) –  ręce
  • Kulki styropianowe – dłonie i nosy
  • Igły i nici
  • Farby akrylowe
  • Klej do drewna
Ozdoby z orzechów włoskich jak zrobić

Wykonanie

W moim domu orzechy włoskie są zjadane a do prac plastycznych używany klejonych skorupek. Świeże, wilgotne orzechy łatwiej uszkodzić przy otwieraniu niż suche. Jeśli macie ich mało, a chcecie wykorzystać miąższ, potrzymajcie je w domu przez kilka dni. Otwarte skorupki sklejamy klejem do drewna.

Wykonanie skrzata zaczynam od namalowania twarzy i przyklejenia stóp. Klej do drewna dobrze łączy się z łupinami pistacji i orzechów. Przygotowaną podstawę skrzata zostawiam na kilka minut, żeby klej chwycił, a w tym czasie przygotowuję czapkę.

Skrzaty na choinkę jak zrobić

Czapka powstaje z prostokątnego kawałka materiału wyciętego ze skarpetki, złożonego na pół i zszytego po przekątnej. Wielkość prostokąta trzeba dopasować do wielkości orzecha. Po zszyciu czapki, przed przewróceniem jej na właściwą stronę, nie odcinam całości nadmiarowego materiału. Wypełnia on wnętrze czapki i pozwala utrzymać wyprostowaną pozycję. Czapkę przyklejam do orzecha w 2-3 punktach, tak, żeby można było unieść jej brzeg i wkleić pod nim włosy.

Skrzat ze skarpety
Ozdoby z orzechów włoskich

Kiedy czapka jest przyklejona, przy pomocy wykałaczki nanoszę na orzech dwie czarne plamki farby– oczy krasnala. Maluję też jego ubranie i buty. Zostawiam orzech do wyschnięcia, a w tym czasie ze styropianowej kulki, nożyczkami wycinam nos i maluję go cielistą farbą razem z dwiema innymi kulkami – dłońmi.

Naturalne ozdoby świąteczne

Kiedy farba na orzechu jest sucha, przyklejam skrzatowi włosy, brodę i wąsy z pakuł. Wąsy skręcam w palcach zwilżonych klejem. Na końcu doklejam nos, ręce z kawałków wyciora i dłonie z kulek.

Skrzaty na choinkę jak zrobić

Ozdoby z orzechów włoskich
Krasnale świąteczne jak zrobić
Skrzaty ze skarpety jak zrobić

Moje skrzaty na razie czekają, aż pojawi się choinka. Stoją na regale w salonie, cieszą kolorami i wszystkim się podobają. Trochę przypominają krasnoludy z „Hobbita” a trochę postacie z komiksów dla dzieci. Efekt jest bardzo fajny, szczególnie, że nie wymaga dużego nakładu pracy ani umiejętności. Czuję, że to nie jedyne nasze tegoroczne ozdoby z orzechów włoskich.

Domek dla krasnali?

Taka ładna mysz zaroślowa?

Mysz domowa z orzecha?

Share On Facebook
Share On Pinterest

Może Ci się również spodoba